Powszechne mity na temat orzechów i suszonych owoców

Powszechne mity na temat orzechów i suszonych owoców

Powszechne mity na temat orzechów i suszonych owoców

  • # 01 November
  • # 986

 

Orzechy i suszone owoce są w naszej diecie od dawna, a w ostatnich latach coraz więcej wiadomo o ich właściwościach zdrowotnych i znaczeniu ich stosowania w naszym codziennym życiu. Ale mimo to wokół orzechów i suszonych owoców wciąż krążą mity związane z ich korzyściami zdrowotnymi lub zawartością składników odżywczych – niektóre z nich są prawdziwe, a niektóre fałszywe. W tym artykule zamierzamy odkryć prawdę i obalić mity na temat orzechów i suszonych owoców.

 

 

 

Mit 1: Spożywanie orzechów prowadzi do przybierania na wadze

Przekonanie, że orzechy są  tuczące, było powszechnie akceptowane od dziesięcioleci i dlatego od dawna zakładano, że spożycie orzechów prowadzi do przyrostu masy ciała. Prawdą jest, że orzechy zwiększają bilans energetyczny, a także są bogate w tłuszcze, ale są to tłuszcze tłuszcze nienasycone, znane również jako zdrowe tłuszcze. Dowody naukowe wykazały, że w porównaniu z dietą bez orzechów, obecność orzechów w diecie prowadzi do bardziej umiarkowanego przyrostu masy ciała. Wyniki ujawniły, że uczestnicy, którzy spożywali więcej orzechów (więcej niż jedną porcję tygodniowo), włączonych do standardowej diety, przybrali na wadze, ale mniej niż ci, którzy tego nie zrobili [1]. W innym badaniu stwierdzono, że włączenie orzechów do zdrowego schematu żywieniowego poprzez zastąpienie nimi mniej zdrowej żywności może pomóc złagodzić stopniowy przyrost masy ciała powszechny w wieku dorosłym i korzystnie przyczynić się do zapobiegania otyłości [2].

 

 

Co więcej, włączenie migdałów do diety, na przykład jako poranną przekąskę, może pomóc zmniejszyć  głód w ciągu dnia, znaczy to, że  mogą one również skutecznie kontrolować apetyt[3]. A dzienne spożycie 44 g pistacji przez 12 tygodni może pomóc poprawić wchłanianie składników odżywczych bez wpływu na masę ciała[4].

Moreover, incorporating almonds into your diet, for example as a mid-morning snack may help reduce overall hunger, so they also may be effective for appetite control[3]. And, a daily intake of 44 g of pistachios over 12 weeks may help improve nutrient intake without affecting body weight[4].

Prawda czy mit? Mit

 

 

Mit 2: Orzechy włoskie mogą pomóc w usprawnieniu pracy mózgu

Grecy nazywali orzech włoski „karyon” (głowa), ponieważ kształtem i wyglądem przypomina mózg. Z tego samego powodu Chińczycy od wieków wierzyli, że orzechy włoskie są dobre dla mózgu[5]. Prawdą jest, że ten fakt wcale nie jest fałszywy. Ostatnie badania sugerują, że spożywanie orzechów włoskich może pomóc w poprawie funkcji poznawczych (zdrowiu mózgu), a także może zmniejszyć ryzyko innych chorób, takich jak choroby układu krążenia, depresja i cukrzyca typu 2, które są czynnikami ryzyka rozwoju demencji [6]. I oto jest powód, aby włączyć do swojej diety orzechy włoskie.

Prawda czy mit? Prawda

 

Mit 3: Zawartość cukru w ​​suszonych owocach sprzyja powstawaniu próchnicy?

Tradycyjne suszone owoce to po prostu świeże owoce bez wody. Zawierają cukry naturalnie występujące w przyrodzie (nie dodawane cukry), przy czym najpopularniejsze z nich to fruktoza i glukoza. Uważa się, że suszone owoce ze względu na ich lepkość i naturalną zawartość cukru mogą powodować próchnicę. Według Jennette Higgs, dietetyczki i specjalistki ds.zdrowia publicznego oraz głównej konsultantki Food to Fit[7] jest to powszechnie krążący mit. Dowody naukowe wskazują na coś przeciwnego. Na przykład związki bioaktywne znajdujące się w rodzynkach wydają się mieć właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które hamują wzrost bakterii powodujących próchnicę i choroby dziąseł[8].

Prawda czy mit? Mit

 

Porady dotyczące spożycia suszonych owoców powinny również uwzględniać ich wartości odżywcze, będące źródłem błonnika, o niskiej zawartości tłuszczu i zawierającej przydatne mikroelementy.

 

 

Mit 4: Namoczone orzechy są lepsze dla twojego zdrowia

W popularnej prasie wiele uwagi poświęcono zaleceniom moczenia orzechów przed spożyciem w celu zmniejszenia stężenia fitynianów i poprawy tolerancji żołądkowo-jelitowej. Fityniany lub kwas fitynowy to substancja występująca w roślinach, która spożywana przez ludzi może zmniejszać wchłanianie składników odżywczych (w szczególności minerałów) z diety. Z tego powodu moczenie orzechów przed ich zjedzeniem jest w ostatnich latach tak popularne. Dzieje się tak pomimo braku dowodów naukowych potwierdzających tę praktykę.

 

Jednak w badaniu z 2018 r. oceniono przede wszystkim wpływ moczenia migdałów na akceptację konsumentów, a także wpływ na tolerancję żołądkowo-jelitową. Wyniki wykazały, że orzechy były dobrze tolerowane przez przewód pokarmowy, a moczenie nie poprawia tolerancji przewodu pokarmowego jak twierdzi się w literaturze świeckiej[9]. Jeśli chodzi o zawartość fitynianów, moczenie skutkowało niższym stężeniem minerałów, zwłaszcza w przypadku siekanych orzechów. Jednak badania te nie potwierdzają twierdzeń, że moczenie orzechów powoduje większą biodostępność/absorpcję składników odżywczych[10].

Prawda czy mit? Mit

Mit 5: Orzechy surowe kontra prażone

Wiele osób wierzy, że surowe orzechy są zdrowsze niż prażone. Powszechnym mitem jest to, że niektórzy uważają, że w procesie prażenia właściwości odżywcze orzechów, zwłaszcza witaminy i minerały, mogą ulec pogorszeniu. Faktem jest, że orzechy są prażone po to, aby poprawić ich smak, aromat i nadać chrupiącą konsystencję.

Aby to udowodnić, w badaniach naukowych stwierdzono, że orzechy prażone w odpowiedniej temperaturze i w niezbyt długim czasie wykazywały doskonałe działanie przeciwutleniające[11], co pokazuje, że prawidłowo przeprowadzone pieczenie nie wpływa na właściwości odżywcze orzechów.

Wskazówka: Staraj się jeść orzechy tylko surowe lub prażone, a nie z dodatkiem soli lub cukru.

 

Prawda czy mit? Mit

 

Teraz, gdy rozwialiśmy niektóre mity dotyczące orzechów i suszonych owoców, nie zapomnij włączyć ich do swojej diety! Tutaj znajdziesz kilka pomysłów.

Source :www.nutfruit.org

Leave a Comment