Historia eksportu irańskich pistacji do Stanów Zjednoczonych

Historia eksportu irańskich pistacji do Stanów Zjednoczonych

Historia eksportu irańskich pistacji do Stanów Zjednoczonych

  • # 15 August
  • # 667

Eksport irańskich pistacji do Stanów Zjednoczonych rozpoczął się około 90 lat temu, na początku lat 30. XX wieku. Miejscem docelowym irańskich pistacji był Nowy Jork.

 

Eksport pistacji do Stanów Zjednoczonych stopniowo wzrastał i przez 40 lat, aż do lat 70., pistacje stały się towarem, który był eksportowany tylko do Ameryki Wschodniej i nigdzie indziej na świecie.

 

Prażone pistacje były sprzedawane  na dworcach, w barach, restauracjach i w miejscach publicznych;  sprzedawano je w specjalnych automatach. Wrzucając 5-centową monetę klient otrzymywał kilka pistacji. W latach 60. eksport wzrósł do około 10 000 ton. W tym czasie orzeszki ziemne były przekąską spożywaną przez każdego Amerykanina. Cena orzeszków wynosiła od 500 do 700 USD za tonę, ale cena tony pistacji wahała się między 3000-3600 USD. Cena pistacji w latach 50. i 60. była od 4 do 6 razy wyższa od ceny orzeszków ziemnych.

 

Do roku  1979  (kiedy miała miejsce irańska rewolucja) nie było żadnych ograniczeń w eksporcie pistacji z Iranu do Stanów Zjednoczonych, ale w połowie lat 80-tych, wraz ze wzrostem uprawy pistacji w USA, kalifornijscy producenci pistacji zdecydowali się na konsultację z rządem i Kongresem USA i w konsekwencji, powołując się na prawo antydumpingowe, mogli nałożyć bardzo wysokie cła na pistacje importowane z Iranu. Ta taryfa w 1986 roku wynosiła 99 procent, a w 2005 roku osiągnęła poziom 320 procent i nadal jest tak wysoka, co praktycznie uniemożliwia import suszonych pistacji w irańskiej skorupce do Stanów Zjednoczonych.

Source :

Leave a Comment