Daktyle irańskie, produkt światowy

Daktyle irańskie, produkt światowy

Daktyle irańskie, produkt światowy

  • # 23 September
  • # 1518

Na świecie produkuje się rocznie 8 i pół miliona ton daktyli, a Iran jest drugim co do wielkości producentem na świecie, odpowiadając za 16% produkcji i 20% światowej powierzchni upraw.

Na całym świecie importerami daktyli irańskich są kraje muzułmańskie w Azji Południowo-Wschodniej (Malezja, Indonezja, Singapur i Chiny) ze względu na ceremonie religijne, a także kraje europejskie (Szwecja, Dania, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) ze względu na wartości odżywcze tego owocu.

Daktyle mogą być spożywane nie tylko jako podstawowy posiłek, ale także jako składnik słodyczy, wypieków, tradycyjnej oraz zdrowej żywności.
Z owoców daktylowca można uzyskać różne rodzaje produktów spożywczych np. daktyle drylowane, miód daktylowy, syrop daktylowy, pasta i mąka daktylowa, dżem daktylowy, nektar daktylowy, przyprawy i pikle daktylowe, desery daktylowe, ocet daktylowy i cukier płynny. Oprócz produktów spożywczych daktylowiec może dostarczać produkty uboczne z pnia i liści palmy. Ogólnie rzecz biorąc palmy i owoce daktylowca  mogą być wykorzystywane jako surowiec w wielu gałęziach przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, artystycznego i rękodzieła.

Source :

Leave a Comment